Ziua Națională a Culturii, marcată anual pe 15 ianuarie, are o conotație simbolică profundă și reprezintă un semn de omagiu zilei de naștere a marelui poet Mihai Eminescu. În acest context, programul manifestărilor a început cu Serviciul Divin la sediul Episcopiei Basarabiei de Sud, după care a urmat depunerea de flori la bustul lui Mihai Eminescu. La evenimentul organizat de Primăria municipiului Cahul, au paticipat cu un mesaj de felicitare, Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș, E.S.Consulul General al României la Cahul, dna Anca Corfu, P.S. Episcopul Veniamin și preoți ai Episcopiei Basarabiei de Sud, consilieri municipali și angajați ai Primăriei municipiului Cahul, conducători de instituții culturale și educaționale din municipiu.

Felicitări  tuturor care înțeleg și au un rol în cunoașterea, promovarea și susținerea adevăratelor valori culturale ale neamului nostru.