Ieri, în incinta Palatului de Cultură “N.Botgros” a avut loc serata dedicată lucrătorilor din domeniul culturii, în contextul serbării Zilei Naționale a Culturii. Evenimentul, în formatul realizat, a fost în premieră pentru localitatea noastră și a avut drept scop să evidențieze și să pună în valoare Oameni, din diferite instituții, care au avut și au un rol important în viața culturală a municipiului, în semn de apreciere pentru munca și dedicația lor profesională, contribuția la dezvoltarea culturii naționale. Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, a oferit celor menționați, diplome și premii bănești, mulțumindu-le pentru munca lor, felicitînd de asemenea toți angajații din sfera culturii. Cu mesaje de felicitare, în cadrul evenimentului au venit Dna Elena Bacalu, deputat în Parlamentul Republicii Moldova și Dna Diana Decuseară, directorul Centrului Național de Promovare și Conservare a patrimoniului cultural imaterial (cu decernarea și a unor diplome de apreciere), Dna Rodica Panașescu, directorul Palatului de Cultură ,,N. Botgros” din Cahul. De asemenea ca oaspeți au participat și o delegație din municipiul Bârlad (inclusiv cu numere artistice) și din Fălciu (România). Programul evenimentului a inclus evoluarea colectivelor artistice ale Palatului de Cultură “N. Botgros” din municipiul Cahul.
Astfel de eveniment dedicat Zilei Naționale a Culturii  va fi organizat în fiecare an, iar Primăria municipiului Cahul intenționează să facă  din el o frumoasă tradiție.