Ziua Limbii Române la Cahul, sărbătoarea ce onorează limba noastră, a început cu depunere de flori la bustul poetului Mihai Eminescu, după care audiența a mers către bustul poetului Grigore Vieru din Parcul Central. La eveniment au fost prezenți Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș, Consulul general al României la Cahul, dna Anca Corfu, șeful oficiului teritorial Cahul al Cancelariei de Stat, dl Igor Șevcenco, Episcopul Veniamin și preoți ai Episcopiei Basarabiei de Sud, consilieri municipali, profesori, elevi etc. În cadrul manifestării au fost recitate poezii și s-a cântat despre importanța și rolul Limbii Române pentru neamul nostru.
Festivitățile zilei au continuat cu punerea primei pietre la temelia Bisericii "Sf. Dumitru" din sectorul Lipovanca, care va fi edificată de către Episcopia Basarabiei de sud cu sprijinul comunității, la care zilele următoare lucrările vor demara cu intensitate.