Deja al treilea an, pe 21 martie de Ziua Internațională a Poeziei, Primăria municipiului Cahul, susține organizarea festivalului-concurs „Poezia-n vers de dor”, în cadrul căruia discipolii instituțiilor de învățămînt din oraș și raion își încearcă puterile în versificație. Anul acesta 70 de copii și adolescenți au ridicat diplome de participare, cărți și premii bănești. La fel, elevii au avut posibilitatea să discute și să obțină autograful scriitorulului Iulian Filip, oaspetele de onoare al evenimentului.

Exprimăm felicitări și mulțumiri tuturor participanților, elevilor și pedagogilor din instituțiile de învățămînt preuniversitar din raion, precum și celor din municipiu, gazdei evenimentului Universitatea de Stat „B.P.Hasdeu”. Mulțumiri pentru profesorii de limba și literatura română a Liceului Teoretic „Ion Vodă” din mun. Cahul, implicați în organizarea festivalului și, nu în ultimul rînd, coordonatorul acestui proiect dna Alexandra Hanganu.