Cu prilejul Zilei Internaționale a persoanelor în etate, astăzi, 12.10.2015, Primarul orașului Cahul Dl Nicolae Dandiș, a avut o întrunire festivă cu cinci dintre reprezentanții de seamă ai comunității locale. Astfel, au fost desemnate și apreciate 5 personalității marcante din diferite domenii de activitate: Ana OSTAPENCO pentru merite deosebite în domeniul asistenței medicale; Alexandru TECUCI pentru merite deosebite ca profesor; Pavel CORNOGOLUB merite deosebite în pictură; Emilian IUȘCENCO pentru merite deosebite în sport; Ion ACRIȘ pentru merite deosebite în domeniul culturii. Primarul și-a exprimat recunoștința pentru contribuția și eforul depus la dezvoltarea societății și a comunității din orașul Cahul. Activitatea acestor personalități locale a fost apreciată prin oferirea de diplome de onoare și ajutoare financiare.