Zilele trecute, Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandis, a avut o discuție despre viitorul sportului în localitatea noastră cu doi campioni europeni. Titlul de Campion European cu medalia de aur și o medalie de bronz au reușit să aducă în țară luptătorii din municipiul Cahul, care au participat la Campionatul European IBJJ 2022. Astfel, la cel mai mare turneu de Jiu Jitsu din Europa, desfășurat la Roma, Italia, ambii sportivi au obținut rezultate excelente - Mircea Bragagiu s-a plasat pe locul I, iar Gogolniceanu Oleg pe locul III.

Campionii cahuleni au fost felicitați pentru succesele obținute, dar și pentru că antrenează mai mulți copii care îndrăgesc sportul. Municipiul Cahul se mândrește cu tinerii care promovează valorile sportive atât pe plan național cât și internațional. Primarul municipiului Cahul le-a oferit câte o diplomă de onoare și câte un premiu bănesc, de 180 000 lei și respectiv 100 000 lei, conform Regulamentului privind premierea și stimularea performanțelor sportive. Mulțumim consilierilor municipali care au susținut inițiativa primarului, pentru a motiva astfel tinerii noștri să obțină aceste performanțe.

Felicitări și succese mari în continuare!