Un alt proiect realizat în cadrul programului de Bugetare Participativă, ediția II-a, implementat cu suportul financiar al Primăriei Municipiului Cahul și suportul teoretic și practic pentru dezvoltarea abilităților în scrierea proiectelor al AO „Pas cu Pas regiunea Sud”este proiectul „Costumul național - tezaur istoric”, beneficiari fiind 50 de elevi ai Școlii de Muzică „Maria Cebotari”, care sunt membri ai Corului „Capriccio” și ansamblului de vioriști „Allegretto”. Necesitatea implementării acestui proiect o constituia lipsa vestimentației corespunzătorare pentru promovarea și valorificarea costumului autentic popular în cadrul concertelor susținute de tinerii muzicieni. Astfel, 35 de costume naționale au fost achiziționate pentru fete, iar 15 costume naționale pentru băieți. Cu ajutorul suportului financiar din partea Primăriei municipiului Cahul și a contribuției părinților, instituția urmează să achiziționeze și cămăși naționale.