În perioada 12-13 august 2023, pe terenul Școlii Sportive nr. 1, s-a desfășurat ediția a II-a Turneului deschis la volei pe plajă „Cupa Primarului municipiului Cahul”, organizat de către Primăria municipiului Cahul în parteneriat cu AO Clubul Sportiv „GAMA SIND”, cu scopul promovării unei noi probe de sport în mun.Cahul, dar și a unui mod de viață activ în rîndul populației.
La turneu au participat 18 echipe din mun.Cahul și or.Vulcănești. Echipele clasate pe locurile I, II și III au fost menționate cu premii bănești.
Deținători ai Cupei Primarului municipiului Cahul la volei pe plajă masculin au devenit Hariton Maxim și Cilinghir Eldar, iar Cupa Primarului la volei pe plajă feminin a fost obținută de către Hariton Daria și Minjulina Anastasia.