În raionul Cahul vor fi create trei complexe sportive

La data de 6 septembrie 2018, în incinta Consiliului Raional Cahul, dl președinte al raionului, Ion Groza, primarul municipiului Cahul, Nicolae Dandiș și primarul comunei Zîrnești, Nicolae Beju, au semnat un Acord de Parteneriat în vederea creării a trei complexe sportive în raionul Cahul. În cadrul evenimentului au participat și vicepreședinții raionului, domnii Sergiu Drangoi și Vladimir Calmîc. Un complex sportiv va fi amplasat în comuna Zîrnești și altele două – în municipiul Cahul. Prin crearea complexelor sportive va fi sporit accesul populației raionului Cahul la spațiile sportive, iar dezvoltarea infrastructurii sportive va promova un mod activ și sănătos de viață în rândul copiilor, tinerilor și a tuturor cetățenilor. Fiind promovat în calitate de factor de coeziune socială și de motor al sănătății populației, sportul va contribui la creșterea rezultatelor sportivilor amatori, profesioniști și de performanță pe arena raională și națională.