În perioada 10-15 septembrie în municipiul Cahul a fost organizată o tabără de pictură, în cadrul căreia un grup de pictori, membri al Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova au realizat lucrări cu peisaje din Cahul.

Lucrările au fost expuse vineri 15 septembrie în Piața Horelor și au fost donate de către autori municipalității. Tot aici s-a desfășurat master-classul de dansuri în aer liber, alaturi de maestrul Ion Arabadji, conducatorul ansamblului "Izvorasul".

Primarul municipiului Cahul, Nicolae Dandiș, a mulțumit pictorilor participanți pentru lucrările realizate și conducerii Uniunii Artiștilor Plastici din RM pentru parteneriat în cadrul acestui proiect, dând asigurări că este frumos să organizezi astfel de tabere, iar anul viitor la ediția a II-a să avem și participare internațională.

Proiectul a fost realizat de către primăria mun. Cahul cu suport financiar al Fondului de Solidaritate Polonez.