Stimați locuitori ai municipiului Cahul!
Avînd în vedere că la data de 19.07.2019 în s.Manta și la data de 25.07.2019 în s. Roșu au fost depistate focare de pestă porcină africană. Municipiul Cahul, a fost inclus în zona de protecție și supraveghere din jurul focarului.
Astfel, Vă atenționăm, că la întrările/ieșirile în/din municipiu sunt instalate filtre de control, pentru a reduce riscul răspîndirii virusului pestei porcine africane.
În caz de suspectare a bolii, vă rugăm să apelați imediat medicul veterinar de liberă practică din municipiu sau direct Direcția Teritorială pentru Siguranța Alimentelor Cahul (mun. Cahul, str.Griviței, 28, tel.0299-41156). Se impune izolarea imediată a animalului bolnav sau cadavrului, de alte animale fără semne de boală, pînă la examinarea de către specialiștii din domeniu.