Pe 24 aprilie la Școala Sportivă nr.1 a început etapa finală a Campionatului Republicii Moldovala volei pentru fete cu vîrsta sub 15 ani. La competiţii participă 6 echipe finaliste ale școlilor şi cluburilor sportive din: Chişinău, Vadul lui Vodă, Copceac, Bender, Bălți și Cahul.

Competițiile sunt organizate de către Federația Națională de volei, Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Primăria municipiului Cahul.
„𝘗𝘳𝘪𝘮ă𝘳𝘪𝘢 𝘔𝘶𝘯𝘪𝘤𝘪𝘱𝘪𝘶𝘭 𝘮𝘦𝘳𝘦𝘶 𝘴𝘶𝘴ț𝘪𝘯𝘦 𝘥𝘦𝘻𝘷𝘰𝘭𝘵𝘢𝘳𝘦𝘢 𝘴𝘱𝘰𝘳𝘵𝘶𝘭𝘶𝘪 ș𝘪 𝘤𝘰𝘮𝘱𝘦𝘵𝘪ț𝘪𝘪𝘭𝘦 𝘴𝘱𝘰𝘳𝘵𝘪𝘷𝘦 𝘥𝘦𝘴𝘧ăș𝘶𝘳𝘢𝘵𝘦 î𝘯 𝘊𝘢𝘩𝘶𝘭. 𝘕𝘦 𝘥𝘰𝘳𝘪𝘮 𝘤𝘢 𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘢ț𝘪𝘢 𝘵â𝘯ă𝘳ă 𝘴ă 𝘤𝘳𝘦𝘢𝘴𝘤ă 𝘴ă𝘯ă𝘵𝘰𝘢𝘴ă ș𝘪 𝘴ă 𝘶𝘵𝘪𝘭𝘪𝘻𝘦𝘻𝘦 𝘵𝘪𝘮𝘱𝘶𝘭 𝘭𝘪𝘣𝘦𝘳 𝘧ă𝘳ă 𝘢 𝘧𝘪 𝘥𝘦𝘱𝘦𝘯𝘥𝘦𝘯𝘵ă 𝘥𝘦 𝘤𝘢𝘭𝘤𝘶𝘭𝘢𝘵𝘰𝘳. 𝘚𝘱𝘰𝘳𝘵𝘶𝘭 𝘦𝘴𝘵𝘦 𝘧𝘰𝘳ță, 𝘦𝘴𝘵𝘦 𝘶𝘯 𝘴𝘱𝘪𝘳𝘪𝘵 𝘴ă𝘯ă𝘵𝘰𝘴”, – a spus primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș, în cadrul festivității de premiere.

Primarul a precizat că va contribui, în continuare, la dezvoltarea sportului în municipiul Cahul.
Surpriza evenimentului a fost partea festivă cu numerele speciale prezentate de echipa de gimnastică aerobică a Școlii Sportive nr.1, antrenoare dna Tatiana Ureca.