Primarul oraşului Cahul dl Nicolae Dandiş, a avut o discuţie cu tinerii sportivi din Clubul Sportiv Spartan or. Cahul, care s-au întors recent de la Cupa Mondială de Taekwon-Do din Budabesta pe data de 12-16 octombrie 2016. La acest campionat au participat cca 1800 de sportivi din 250 de cluburi care au reprezentat 55 de ţări. Primarul a felicitat sportivii (Iliev Ivan - locul 3 (proba tul), Maidan Sorin - locul 1 (proba sparing), Păduraru Ecaterina - locul 2 (proba sparing), Milea Mihaela, Reuţchii Ion) şi le-a mulţumit pentru aceste remarcabile rezultate, pentru munca şi dedicaţia lor, pentru faptul că ne reprezintă cu mîndrie oraşul şi ţara.
     Edilul a menţionat necesitatea ca mai mulţi tineri să fie implicaţi în activităţi sportive, iar administraţia locală să depună eforturi pentru crearea infrastructurii necesare, inclusiv pentru a crea un Fond de susţinere a tinerilor dotaţi şi cu rezultate remarcabile în mai multe domenii.