Cahulenii amatori de poezie au avut, pe 29 februarie, frumoasa ocazie de a savura plăcerea versului citit de autor.

Cunoscuta și îndrăgita poetă, scriitoare și textieră Radmila Popovici a delectat cititorul cahulean cu inspiratele sale poeme, a răspuns cu multă sinceritate și deschidere la întrebări, a discutat cu cei prezenți în Sala de festivități a USC „B.P.Hasdeu”, oferindu-le atenție și încurajîndu-i, totodată, și pe tinerii noștri poeți, care au avut dorința să-și citească cîte ceva din creația lor.

Alături de elevi, studenți, profesori, actori, bibliotecari au fost prezenți viceprimarul mun.Cahul, Tatiana Romaniuc, Consulul General al României La Cahul, Gabriel Nicola, Arhimandritul Casian de la Episcopia Basarabiei de Sud, directori de instituții.

Atmosfera la eveniment a fost, cu adevărat, una de suflet, cu multă emoție și admirație pentru protagonistă.
Întilnirea scriitoarei Radmila Popovici a fost organizată de Primăria municipiului Cahul în cadrul proiectului “Cahul - capitala cultural creativă a R.Moldova” realizat cu suportul UE prin intermediul Programului EU4Culture.