Marti, 19 ianuarie 2016, consilierii orasului Cahul, functionarii publici ai primariei Cahul si membrii Comitetului de Monitorizare sunt invitati la seminarul de instruire privind transparenta administrativa.

Seminarul va avea loc in sala de sedinte a primariei, str. Independenței 6, cu inceputul ora 9:00.

Seminarul este destinat membrilor consiliului orașului Cahul și funcționarilor publici și se desfășoară conform prevederilor Proiectului „Împreună cu cetățenii pentru o mai bună guvernare a orașului Cahul”.

Seminarul are drept scop cunoașterea legislației naționale privind transparenta administrativa, cît și identificarea oportunităților de îmbunătățire a politicilor publice locale privind asigurarea transparentei în cadrul exercitării serviciului public.

Participarea aleșilor locali și a funcționarilor publici este importantă ținînd cont de perspectiva politicilor publice locale în orașul Cahul.