Primarul municipiului Cahul, Dl Nicolae Dandiș, a convocat o primă. Dl Primar a explicat consilierilor necesitatea identificării unor soluții/decizii pentru rezolvarea problemelor din acest sector, informându-i despre desfășurarea mai multor ședințe cu agenții economici care prestează aceste servicii. Cele mai importante probleme și doleanțe ale cetățenilor sunt nerespectarea graficului de circulație a unităților de transport, lipsa și supraîncărcarea acestora în orele de vârf, restricționarea accesului către sectorul Lipovanca din cauza drumurilor deteriorate, etc. De asemenea, la ședință au fost invitați și agenții economici, care au explicat motivele acestor probleme.
În cadrul discuțiilor, Dl Primar a accentuat importanța unui studiu complex privind transportul public în vederea soluționării durabile a problemelor apărute. Odată adoptate anumite decizii, efectele acestora trebuie percepute de către cetățeni ca fiind unele de îmbunătățire a calității serviciilor de transport public. „Dacă pe agenți economici îi interesează micșorarea taxelor locale în acest domeniu și majorarea încasărilor, pe mine ca Primar și pe consilieri ca aleși locali ne interesează îmbunătățirea acestui serviciu pentru cetățeni”, a menționat Edilul. Dl Primar a prezentat anumite aspecte ce țin de cadrul legal, menționând că serviciile de transport rutier sunt prestate de Agenția Națională Transport Auto, și nu de către Primărie.