Anul acesta se împlinesc 35 de ani de la retragerea trupelor sovietice din Afganistan.

Ieri, 15 februarie, în municipiul Cahul, s-au desfășurat acțiuni de comemorare a cahulenilor căzuți în lupta din Afganistan. Coloana veteranilor s-a deplasat la cimitirul municipal unde a avut loc mitingul de comemorare și depunerea de flori la mormântul celor căzuți.

Acțiunea organizată de Uniunea Veteranilor Războiului din Afganistan Cahul în parteneriat cu Primăria municipiului Cahul s-a încheiat cu o masă de pomenire, organizată, ca în fiecare an, cu susținerea Primăriei municipiului Cahul, de asemenea și în acest an, municipalitatea a oferit veteranilor cahuleni o indemnizație unică de 500 de lei.

La evenimentul de comemorare cu un mesaj pentru veterani a venit Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș și dna Tatiana Romaniuc, viceprimarul municipiului Cahul