Astăzi, 26 aprilie, se împlinesc 35 de ani de la explozia de la Cernobîl din 1986, cea mai mare catastrofă nucleară civilă. Primăria Municipiului Cahul își exprimă recunoștința tuturor participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl pentru sănătatea și chiar viețile jertfite. Doi din cei 17 cahuleni care au participat la lichidarea acelor consecințe, nu mai sunt în viață. Dar majoritatea din ei au avut de pătimit la datorie, suportând și astăzi consecințele asupra sănătății lor. Din partea municipalității le vor fi oferite pachete alimentare, atât participanților la lichidarea consecințelor avariei, cât și familiilor acestora.
Sperăm ca umanitatea să învețe lecțiile corespunzătoare ca urmare a acestor tragedii și să facă tot posibilul pentru a nu se mai repeta, pentru că efectele sunt dezastruoase asupra multor generații.