În perioada 9-14 iulie, Piața Independenței din Cahul a fost epicentrul unui eveniment sportiv de neuitat: „Cahul Fotball Fest 2024”. Timp de șase zile, între orele 19:00 și 24:00, locuitorii și vizitatorii orașului s-au bucurat de o atmosferă încărcată de emoție și pasiune pentru fotbal.

În ultima zi a festivalului, primarul municipiului Cahul, Nicolae Dandiș, a mulțumit încă odată pentru suportul financiar oferit de USAID în organizarea evenimentului.

Pe parcursul celor 6 zile în centrul atenției au fost cele două semifinale ale Campionatului Euro 2024: Franța vs. Spania și Anglia vs. Olanda. Meciurile au fost transmise live pe un ecran mare, permițând tuturor să urmărească fiecare detaliu. Finala grandioasă dintre Spania și Anglia, desfășurată în ultima zi, pe 14 iulie, a fost momentul culminant al festivalului, atrăgând mii de suporteri pasionați care au trăit fiecare moment cu sufletul la gură.

Pe lângă spectacolul fotbalistic, festivalul a oferit și o gamă variată de activități culturale. Artiști de renume precum Bacota Band, Cristian Porcari, Iuliana Beregoi, F-Charm au încântat publicul cu reprezentații memorabile. Seara de film a creat momente magice sub cerul liber, iar seara de karaoke a fost o oportunitate pentru cahuleni de a-și arăta talentul vocal și de a se distra alături de prieteni. Serile de retro disco au adus un plus de energie și voie bună, încheind zilele într-o notă festivă.

Un alt eveniminent remarcabil din cadrul festivalului a fost masterclass-ul cu Serghei Cleșcenco, selecționerul echipei naționale de fotbal a Republicii Moldova, care a oferit sfaturi valoroase și autografe tuturor doritorilor prezenți în Piața Independenței. „Cahul Football Fest 2024” a fost organizat de Primăria Municipiului Cahul în parteneriat cu RB Agency cu suportul financiar al USAID Moldova în cadrul Programului „Cahul Capitala Tineretului 2024” susținut de Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, Agenția Națională pentru Tineret și implementat de A.O. Perspectiva.