Sâmbătă, 6 februarie 2021, în incinta Școlii Sportive Nr. 1 a debutat Campionatul Moldovei la volei feminin, la care participă 12 echipe. Pentru prima dată în Campionatul Moldovei a fost creată echipa de volei feminin a municipiului - Gama-Sind Cahul. În cadrul evenimentului primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a oferit seturi de echipament din partea administrației orașului pentru noua echipă formată.
Echipa municipiului Cahul a început cu dreptul, câștigând 3 partide consecutive cu echipa Școlii Sportive Copceac, scorul final fiind de 3-0.
Primarul municipiului Cahul a felicitat echipa pentru prima victorie în cadrul Campionatului și le-a dorit succese în continuare! De asemenea, a adresat sincere mulțumiri dlui Alexei Ghimpu, conducătorul clubului și dnei Aliona Hariton, antrenoarea echipei.