REGULAMENTUL CONCURSULUI „VIEREANA” ed. a V-a 14 februarie 2022

Primăria mun. Cahul în colaborare cu Şcoala de arte plastice pentru copii organizează, între 6.02.2022- 14.02.2022, Concursul lucrărilor de artă plastică „VIEREANA”, dedicat zilei de naștere a poetului Grigore Vieru.

Obiectivul general al concursului: cunoașterea, stimularea și afirmarea potențialului artistic al elevilor şcolilor de arte, arte plastice și a profesorilor din municipiul și raionul Cahul, precum şi o mai bună cunoaştere a operei lui GRIGORE VIERU.

Concursul cuprinde două secţiuni:
Pictură
Grafică
pentru patru categorii de vârstă:
9-10 ani,
11-12 ani,
13-14 ani,
15-19 ani.
precum și concursul profesorilor de artă plastică, care vor prezenta lucrări la libera alegere a materialelor, formatului, tehnicii de realizare, curentului artistic, abordând aceeaşi tematică, dedicată operei lui Gr.Vieru. Concursul profesorilor se defăşoară separat de concursul elevilor.
Fiecare instituţie de învăţământ poate delega câte trei participanți pentru fiecare secţiune şi categorie de vârstă, lista de înscriere cu datele elevilor, vârsta, denumirea lucrărilor, a tehnicii şi a dimensiunilor vor fi avizate de instituția pe care o reprezintă. Fiecare concurent se poate înscrie cu o lucrare pentru fiecare secţiune, efectuată în anul de învățământ 2021-2022.

Lucrările vor fi înramate sau cu paspartu şi nu vor depăşi dimensiunile de 60x40 (formatul A2). În colțul din dreapta, jos lucrările vor fi inscripţionate:
1. Numele şi prenumele autorului
2. Instituţia pe care o reprezintă
3. Titlul lucrării
4. Tehnica de lucru
5. Dimensiunile
6. Profesorul coordonator
Lucrările vor fi prezentate până la data de 6 februarie 2022 la Şcoala de arte plastice mun. Cahul.
Jurizarea va fi efectuată de specialişti în domeniul artelor plastice în perioada 7.02.2022-13.02.2022.

După jurizarea lucrărilor profesorii și instituțiile vor fi informați pentru a fi prezenți, împreună cu elevii la festivitatea de premiere.
Premianții concursului trebuie sa prezinte copia certificatului de naștere sau a buletinului de identitate.
Vernisarea expoziţiei şi decernarea premiilor vor avea loc pe 14. 02. 2022, în incinta Palatului de Cultură „Nicolae Botgros” din mun. Cahul.

Vor fi acordate următoarele premii:
• Premiul mare (o singură menţiune)
• Locul I (pentru fiecare secţiune şi categorie de vârstă)
• Locul II (pentru fiecare secţiune şi categorie de vârstă)
• Locul III(pentru fiecare secţiune şi categorie de vârstă)
• Diplome de mențiune

Pentru concursul profesorilor:

Locul I
Locul II
Locul III

Fişa de participare se prezintă odată cu prezentare lucrărilor .
Coordonatorii proiectului:
Primăria mun. Cahul – Tatiana Romaniuc, viceprimarul mun. Cahul