Recent a fost realizată cu suportul Primăriei municipiului Cahul, o pictură murală pe fațada Liceului "P. Rumeanțev" din municipiul Cahul. La inițiativa elevilor acestui liceu, lucrarea a fost realizată în cadrul proiectului „Un Cahul colorat – mai atractiv pentru tineri și turiști”, prin programul de Bugetare Participativă 2020. Pictorul Alexei Luca, a reușit să redea lumea magică a fiecărui tânăr care dorește să-și ia zborul în lumea largă, având la bază cunoștințele, valorile și principiile neamului nostru frumos! .
Această pictură murală a înfrumusețat într-un mod unic fațada acestei instituții, ce nu poate trece neobservată datorită impactului vizual puternic. Fațada edificiului a căpătat noi culori, astfel impunătoarea pictură poate fi admirată atât de localnici cât și de turiști, sporind atractivitatea orașului. Elevii, profesorii acestei instituții, dar și cahulenii care au reușit să admire lucrarea, sunt încântați de rezultatul obținut. Mulțumim grupului de inițiativă și încurajăm toți cetățenii să participe la concursul de proiecte prin programul de Bugetare Participativă anual. Următorul apel va avea loc în toamna acestui an.
Mai multe informații veți putea urmări în cadrul emisiunii TV Aspect realizată de Primăria municipiului Cahul.