Primarul orasului Cahul, Dl Nicolae Dandiș a avut o întîlnire cu cetățenii de pe str. Prof.Dumitriu, marți pe 25 august, care au evidențiat problema drumului de acces spre locuințele lor  și spre sectorul Focșa, care este într-o stare impracticabilă în urma ultimelor ploi. Realizarea unor lucrări importante de infrastructură pe acel segment de drum, presupune și timp și resurse.

Primarul a comunicat că va fi invitat un proiectant care va analiza situația drumurilor din sectorul Valincea pentru a veni cu soluții tehnice și viziunea rezolvarii pe etape a acestor. Pentru început, chiar a doua zi au fost efectuate lucrări de nivelare, a fost transportat pămînt pentru a acoperi porțiunea de drum deteriorată.