Proiectul „Digitalizarea sistemului educațional primar în cadrul L.T. Ioan Vodă” din mun. Cahul a beneficiat de finanțare în cadrul programului Bugetarea Participativă, ediția II-a, implementat cu suportul financiar al Primăriei municipiului Cahul și suportul teoretic și practic pentru dezvoltarea abilităților în scrierea proiectelor al AO „Pas cu Pas regiunea Sud”. Grupul de inițiativă aplicant a reușit să eficientizeze procesul educațional primar prin amenajarea unei săli cu tablă interactivă, care va oferi elevilor condiții propice învățării și dezvoltării personale. În scurt timp, învățătorii instituției vor beneficia inclusiv de instruire pentru utilizarea cât mai eficientă a echipamentului.