În cadrul programului Bugetarea Participativă, ediția II-a, implementat cu suportul financiar al Primăriei municipiului Cahul și suportul teoretic și practic pentru dezvoltarea abilităților în scrierea proiectelor al AO „Pas cu Pas regiunea Sud”, a fost implementat proiectul „O tehnică modernă într-o școală modernă” aplicat de grupul de inițiativă al Școlii primare „A. Mateevici”. Scopul proiectului a fost de a eficientiza procesul educațional în instituție, atât pentru învățători, cât și elevi. Cu suportul Primăriei Municipiului Cahul, AO "Pas cu Pas Regiunea Sud", instituției și beneficiarilor acesteia a fost amenajată o sală cu echipament tehnic modern, precum tablă interactivă, calculatoare de masă, laptop și imprimante. În scurt timp, învățătorii instituției vor beneficia inclusiv de instruire pentru utilizarea cât mai eficientă a echipamentului.