Astăzi, 5 mai, Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a vizitat și a felicitat pe cele cinci persoane, veterani din municipiul Cahul, parte a celui de-al Doilea Război Mondial. Pe lângă urările de sănătate și mulțumirile pentru sacrificii, domnul primar a venit cu flori, pachete cu produse alimentare (le va fi oferit și câte un ajutor financiar) la domnii Piotr Drochin, Vladimir Stadnic, Ivan Sușco și doamnele Sofia Zvonoriova și Maria Jernovnic.
Din păcate, din an în an sunt tot mai puțini în viață din cei care au trăit istoria acestei tragedii, iar datoria noastră ca generație tânără este să o cunoaștem și să o respectăm.
Astfel, pe 9 mai 2021, cu ocazia celei de-a 76-a aniversare a victoriei asupra fascismului în
cel de-al Doilea Război Mondial, în municipiul Cahul vor fi organizate mai multe
acțiuni de comemorare, inclusiv depunere de flori la monumentul eroilor căzuți
„Focul Veșnic” din Parcul Central „Grigore Vieru”. Avînd în vedere restricțiile impuse de situația pandemică, mitingul festiv nu va fi organizat ca de obicei, iar doritorii vor avea posibilitatea să depună flori pe parcursul întregii zile.