Astăzi, 5 august, Primarul municipiului Cahul Dl Nicolae Dandiș a avut o întrevedere cu Excelența Sa, Ambasadorul Uniunii Euoropene la Chișinău Dl Peter Michalko. Dl Ambasador, (prietenul orașului nostru, cum l-a numit Dl Primar), a efectuat o vizită la Cahul pentru a discuta cu edilul localității, despre inițiativele de proiecte care au fost lansate de Primăria municipiului Cahul, stadiul de implementare a unor acțiuni în cadrul Programului de asistență EU4Cahul, proiectele în domeniul apă și canalizare, dar și despre alte subiecte de interes național. Dl Primar, a mers cu Dl Ambasador prin oraș pe la diferite obiective, care sunt vizate de aceste proiecte și unde urmează investiții și modernizare, cum ar fi Parcul Central "Grigore Vieru" etc. Oficialii au efectuat de asemenea și o vizită la Teatrul "B.P.Hasdeu" unde au discutat cu conducerea (Dl Director, Gheorghe Mândru) și colectivul instituției, despre proiectele culturale, importanța promovării și valorificării ca potențial turistic și istoric a galeriilor subterane etc.