În contextul implementării strategiei ”Cahul-capitala cultural-creativă a Republicii Moldova”, continuăm să susținem autorii în organizarea lansărilor de carte și întâlniri cu cititorii.

Astfel, în data de 14 februarie 2024, în incinta Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din municipiul Cahul, a fost lansat studiul istoriografic „Războiul Monumentelor”, 📖semnat de avocatul Iulian Rusanovschi, ce aduce o perspectivă inedită asupra trecutului prin prisma monumentelor distruse în perioada sovietică.

În cadrul evenimentul Iulian Rusanovschu și-a prezentat cel de-al doilea volum al lucrării „Războiul Monumentelor”. Surpriza din partea sa pentru toți cei prezenți la eveniment a fost și
prezentarea celui de-al treilea volum al lucrării. Autorul, implicat activ în acțiuni de restabilire a monumentelor afectate în perioada sovietică, a adus laolaltă nu doar o documentare detaliată, ci
și o pasiune pentru păstrarea și înțelegerea istoriei naționale. ”Războiul Monumentelor” se dovedește a fi nu doar un studiu istoriografic, ci și o contribuție valoroasă la reconstituirea
puzzle-ului istoric al comunității noastre.

Cu această ocazie, Primăria Municipiului Cahul a achiziționat 15 volume ale lucrării „Războiul Monumentelor” care ulterior vor fi donate bibliotecilor școlilor din municipiu. De asemenea, viceprimarul municipiului Cahul, Tatiana Romaniuc, a subliniat interesul municipalității de a cunoaște și promova istoria, evidențiind astfel angajamentul pentru dezvoltarea culturală și educativă a comunității locale.

Evenimentul a fost organizat de către Primăria municipiului Cahul și face parte dintr-o serie de lansări de carte preconizate în cadrul proiectului „Implementarea Strategiei Cahul- Capitala Cultural-Creativă a Republicii Moldova”, finanțat prin Programul EU4Culture de Uniunea Europeană.