Din grija față de sănătatea populației, mai ales pentru categoriile social-vulnerabile care nu își permit să achite unele servicii medicale, Primăria municipiului Cahul, în parteneriat cu ONG Adventist Help și Biserica Adventista Cahul - Ghidro, oferă consultații medicale primare gratuite. Echipa clinicii mobile Adventist Help va activa de luni până vineri, în intervalul orelor 9.00-16.00, cu o programare prealabilă la numărul de telefon 079378895.

Periodic echipa de medici pentru aceste consultații gratuite se va deplasa prin toate cartierele orașului, pentru a oferi posibilitatea la cît mai multe persoane să beneficieze. Programul locurilor de activitate a echipei mobile, vor fi anunțate public suplimentar pe paginile de facebook a Primăriei mun.Cahul, Bis.Adv. Cahul.

Echipa va consulta gratuit următoarele cazuri:
Dureri de cap,
Tuse
Rinite
Dureri de gât și/sau urechi
Alergii sezoniere
Dureri de dinți
Afecțiuni minore ale pielii
Prelucrarea rănilor în cazul afecțiunilor minore ale pielii și a arsurilor minore
Dureri abdominale
Diareea
Constipație
Dificultăți în urinare
Dureri (cauzate de afecțiuni recente sau artrite)
Testarea glicemiei (dimineața înainte de masă, sau la 2 ore după mâncare)

ECHIPA NU REALIZEAZĂ CONSULTĂRI PE ALTE CAZURI SAU GENERALE ÎN ABSENȚA SIMPTOMELOR!