Astăzi, 15 mai, Președintele Republicii Moldova, dna Maia Sandu, a efectuat o vizită de lucru în municipiul Cahul. În cadrul vizitei, Primarul mun. Cahul, dl Nicolae Dandiș a avut o întrevedere cu Președintele Republicii Moldova la Primăria municipiului Cahul (menționăm că este primul Președinte al Republicii Moldova, care a intrat în Primărie și în biroul Primarului de Cahul, după independență încoace) unde au discutat despre mai multe proiecte care dorim să le realizăm, probleme sau situații care necesită conlucrare și implicare a instituțiilor centrale, comune tuturor autorităților locale, dar și cele specifice în lunca Prutului, situația economică în regiune și în particular la unele întreprinderi din municipiu, infrastructura raionului, problemele cu terenurile inundabile sau care trebuie irigate, situația politică la nivel național, cooperarea internațională (dl primar și-a expus viziunea asupra soluțiile care pot fi aplicate) etc. În cadrul vizitei, dna Președinte a mai avut o întrunire cu primarii din raion în Sala festivă a Universității de Stat "B.P.Hasdeu" , a vizitat medicii de la Spitalul din Cahul, și o ședință cu un grup de agenți economici la Incubatorul de afaceri din Cahul.