La 9 noiembrie 2015, Primarul oraşului Cahul, a avut o întîlnire cu directorii instituţiilor de învăţămînt preşcolar din oraşul Cahul. Întrevederea a avut drept scop asigurarea bunei funcţionări a instituţiilor de învăţămînt cît şi pregătirea acestora pentru sezonul rece a anului. La şedinţă au fost discutate problemele cu care se confruntă instituţiile date: finalizarea în regim de urgenţă a lucrărilor de asigurare cu căldură a grădiniţei nr 2 „Licurici”, respectarea programului de lucru a grădiniţelor conform contractelor de muncă, asigurarea calităţii produselor alimentare servite copiilor şi necesitatea curăţirii arborilor uscaţi şi plantarea puieților și arbuștilor pe teritoriile grădiniţelor.
     Primarul oraşului Cahul Dl. Nicolae Dandiş şi-a exprimat angajamentul de implicare în activitatea acestor instituţii. „Este de datoria noastră să asigurăm buna funcţionare a instituţiilor de învăţămînt preşcolar şi să asigurăm un nivel înalt al calităţii procesului de educare a copiilor. De asemenea consider că este necesar ca Primăria oraşului Cahul şi eu personal să fim incluşi şi implicaţi în administrarea grădiniţelor fapt ce ar permite o monitorizare mai eficientă a activităţii acestora” a specificat edilul.