Peste o sută de diplome au fost înmânate participanților la Concursul republican de artă plastică Viereana, dedicat lui Grigore Vieru, care la 14 februarie ar fi împlinit 87 de ani. Cei mai inspirați copiii, înscriși în competiția artistică, în diferite categorii de vârstă, precum și pedagogii acestora au cules aplauzele participanților la vernisaj, dar au ridicat și premii, acordate de Primăria Municipiului Cahul.
Evenimentul, ajuns la cea de a V-a ediție, organizat de autoritățile municipale, în parteneriat cu Școala de Arte Plastice din Cahul, a devenit indispensabil în lista acțiunilor culturale de comemorare și omagiu a poetului. Alături de tinerii plasticieni, cu un cuvînt de felicitare, a fost dna Tatiana Romaniuc, viceprimarul mun. Cahul.
Expoziția poate fi admirată pe durata acestei săptămâni, în holul Palatului de Cultură “N. Botgros”