Astăzi, 29 iulie, în sala de ședințe a Primăriei orașului Cahul, la inițiativa Dlui Nicolae Dandiș, primarul orașului Cahul, a avut loc o ședința de lucru pe tema perspectivelor de extindere a serviciilor de alimentare cu apă și canalizare în afara orașului Cahul. La ședință au participat, Primarul orașului, Nicolae Dandiș, vicepreședintele raionului Cahul, Dl Vlad Cășuneanu, funcționari în aparatul Primăriei, reprezentanții I.M. Apă Canal Cahul, primari, consilieri orășenești, reprezentanții Agenției de Dezvoltare Regională Sud - Dl Eugen Lupașcu si Dl Sergiu Andronachi, și ai GIZ - Dl Sergiu Pleșca, care au vorbit despre oportunitățile și consultanța de care pot beneficia autoritățile locale din partea donatorilor, pentru a oferi servicii de calitate localităților învecinate - Roșu, Crihana Veche, Manta, Pașcani.

Au fost discutate subiecte legate de situația economică-financiară dificilă care este la întreprindere, problemele apărute în deservirea cu apă a localităților menționate mai sus, perspectivele legale și instituționale ale acestei cooperări intercomunitare .S-a convenit ca să le fie oferite cît mai multe informații despre proiect și acest subiect, consilierilor orășenești pentru ca în viitorul apropiat Consiliul orășenesc Cahul să vină cu o poziție fermă vizavi de perspectivele dezvoltării acestui serviciu.