Pe 9 septembrie 2020, în cadrul ceremoniei de deschidere a Festivalului Internațional de Film Documentar MOLDOX ediția a V-a, Școala de Arte „Maria Cibotari” din municipiu, a primit un cec în valoare de 2700 Euro, bani colectați pentru procurarea instrumentelor muzicale.
Această donație a fost posibilă datorită implicării dlui director Radek Lipka și a echipei Festivalului European de Film CinEast, care au participat, în 2019, la cea de-a IV-a ediție a Festivalului MOLDOX și care în urma solicitărilor și prezentării de către dl Primar Nicolae Dandiș a necesităților instituției, și-au exprimat interesul de a susține instituțiile școlare din municipiul Cahul.
Primăria municipiului Cahul apreciază susținerea și va fi deschisă și, în continuare, pentru colaborare și prietenie cu dl Radek Lipka și echipa sa. Suntem convinși că aceste instrumente vor ajuta copiii noștri să obțină performanțe frumoase.