Pe 10 iunie 2022, Poliția de Frontieră a marcat 30 de ani de aniversare. În acest context, în Piața Independenței ieri au avut loc o serie de manifestări menite să marcheze însemnătatea acestei zile. În cadrul evenimentului, primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a venit cu mesaje de felicitare și apreciere pentru activitatea prodigioasă a tuturor colaboratorilor, subliniind faptul că această profesie reprezintă o misiune nobilă prin faptul că această instituție este foarte importantă pentru securitatea națională.
De asemenea, cu acest prilej, primarului i-a fost înmânată o diplomă de apreciere din partea Inspectoratului Poliției de Frontieră pentru colaborarea activă dintre instituții.