Pe 25 aprilie, în holul Palatului de Cultură „N.Botgros” a fost inaugurată 𝐄𝐱𝐩𝐨𝐳𝐢ț𝐢𝐚 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚ț𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥ă 𝐝𝐞 𝐀𝐫𝐭𝐞 𝐕𝐢𝐳𝐮𝐚𝐥𝐞 ,,𝐏𝐮𝐧𝐜𝐭 𝐕𝐞𝐫𝐧𝐚𝐥”, 𝐞𝐝.𝐚 𝐈𝐕-𝐚. Evenimentul este organizat anual de Primăria Municipiului Cahul, în parteneriat cu Școala de arte plastice pentru copii, în preajma sărbătorilor pascale. Ediția curentă este onorată de participarea a 38 de artiști plastici din țară și din România și propune spre vizualizare 52 de pînze și obiecte de artă, realizate în diferite tehnici. Doamna Tatiana Romaniuc, viceprimarul mun. Cahul a salutat continuitatea proiectului, eforturile de a-l crește și dezvolta și a exprimat, în numele municipalității, toată recunoștința pentru posibilitatea de a contempla creații inedite, oferită amatorilor de artă plastică, dar și pentru sporirea și diversificarea activităților culturale în municipiul Cahul – Capitala Cultural-Creativă a Țării.

Expoziția este organizată cu intrare liberă și își așteaptă vizitatorii, timp de 10 zile, pînă pe 6 mai.