Miercuri, 7 octombrie, Primarul oraşului Dl Nicolae Dandiș, a avut o întîlnire cu reprezentanți ai unei companii cu capital japonez cu scopul prezentării perspectivelor şi oportunităţilor investiţionale prezente în oraşul Cahul cît şi cu situaţia economică şi starea infrastructurii locale. Reprezentanţii companiei sau arătat dispuşi de-a analiza posibilitatea de-a investi în oraşul Cahul în urma unei documentări mai amănunţite. Primarul a confirmat statutul oraşului Cahul ca fiind ceea mai importantă zonă economică din sudul ţării, asigurînd disponibilitatea şi suportul Primăriei Cahul, necesar angajării într-un asemenea parteneriat, care ar crea noi locuri de muncă şi ar aduce contribuţii importante la dezvoltarea economică a oraşului.