Pentru aspectul estetic și înfrumusețarea localității noastre, de mai mult timp, Primăria Municipiului Cahul și-a propus să schimbe aspectul peretelui din beton de la intrarea din partea de nord a localității, discutând cu mai mulți pictori despre realizarea unei picturi pe acesta. Odată lansat programul de granturi DAR 1+3, am decis aplicarea proiectului „Pentru Cahul prin artă” în comun cu Asociația Băștinașilor ”Cahulenii reUniți” pentru realizarea picturii murale de cca 1000m2. Având în vedere oportunitățile și condițiile programului de cofinanțare atât din partea administrației locale, cât și a băștinașilor, venim cu un apel către toți cahulenii de a ne implica cu idei și propuneri privind conceptul lucrării/sau ce pictură reprezentativă ne-am dori să vedem pe acest zid (un peisaj natural, baltă, nuferi; un covor sau brâu tradițional etc), cât și să ne implicăm la colectarea mijloacelor financiare necesare.
Astăzi, la 18.00, în format online https://us02web.zoom.us/j/87903922230 vom avea o ședință consultativă cu discuții pe acest subiect.
Vă invităm să fiți parte la crearea unei cărți de vizită a municipiului Cahul!
Vă mulțumim!