Astăzi, 27 martie 2021, într-o atmosferă solemnă, la Iași, în incinta Primăriei, împreună cu Primarul municipiului Iași, dl Mihai Chirica, Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a semnat Acordul de înfrățire între municipiul Iași, Capitala istorică a României și municipiul Cahul. Aceasta după ce, de dimineață, după o slujbă la care au participat ÎPS Teofan, arhiepiscop al Iașilor și mitropolit al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei și PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, împreună cu Primarul municipiului Iași, Primarul comunei Bârnova și alți oficiali, au depus câte o coroană de flori la mormântul din comuna Bârnova, a lui Ion C.Inculeț, cel care a fost Președintele Sfatului Țării, for care a votat cu 103 ani în urmă, unirea Basarabiei cu România. Din delegație, alături de dl Primar au făcut parte: viceprimarii municipiului Cahul dna Stella Bădin și Tatiana Romaniuc, consilierii municipali (Ion Axentii, Negru Nicolae, Valeriu Musteață, Marina Mandaji, Leonid Jilteanu, Dmitri Moruz, Petru Anton, Iurii Cebotari), Rectorul Universității de Stat “B.P.Hasdeu”, dl Sergiu Cornea, Directorul Palatului de Cultură “N.Botgros” dna Rodica Pănășescu, Directorul Școlii de Arte “M.Cebotari” dna Svetlana Mihnea și Directorul Teatrului Muzical-Dramatic “B.P.Hasdeu” dl Mândru Gheorghe. În cadrul evenimentului de semnare a Acordului, la care au participat și luat cuvânt oficialități, academicieni, rectori etc, Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a mulțumit comunității ieșene și conducerii municipiului Iași, Mitropolitului Teofan și Episcopului Veniamin, autorităților județene și autorităților centrale române, pentru susținere, deschiderea și dorința de colaborare. Au fost stabilite contacte între reprezentanții instituțiilor participante și s-a convenit asupra unor obiective și proiecte concrete la care municipalitățile noastre vor lucra în perioada imediat următoare. Doamne ajută în planurile pe care le avem!