Primăria Municipiului Cahul în parteneriat cu Asociația „Perspectiva” din Cahul, a aplicat proiectul de participare la concursul organizat anual de Ministerul Tineretului și Sportului al Republicii Moldova pentru a desemna un oraș din țară - Capitala Națională a Tineretului. Astăzi, 12 august, în cadrul acțiunilor dedicate Zilei Internaționale a Tineretului în s. Varnița, r. Anenii Noi, au fost anunțate rezultatele acestui concurs, chiar de Dna Monica Babuc, Ministrul Educației, Culturii și Cercetării al R. Moldova. Astfel localitatea noastră a primit titlul de CAPITALA NAȚIONALĂ A TINERETULUI – 2018, care presupune desfășurarea mai multor acțiuni de tineret și pentru tineret pe parcursul anului viitor și suport financiar din partea autorităților centrale de 1 000 000 lei. Trofeul concursului, a fost înmânat delegației din Cahul, compusă din: Dna Tatiana Romaniuc, viceprimarul municipiului Cahul, Dna Victoria Ivancioglo, președintele Asociației „Perspectiva” și Dl Alexandru Popov, șef Serviciul tineret și sport al Consiliului raional Cahul, însoțiți de un grup de tineri din Cahul.
Mulțumim mult conducerii Ministerului Educației, Culturii și Cercetării al R. Moldova și adresăm sincere felicitări tuturor tinerilor din Cahul, cu ocazia sărbătorii și obținerea acestui titlu, care ne oferă o agendă de lucru importantă pentru anul viitor.