La 19 aprilie, primarul oraşului Cahul, dl Nicolae Dandiş a participat la şedinţa organizată în cadrul vizitei de lucru în oraşul Cahul a Ministrului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, dlui Iurie Chirinciuc. În cadrul acesteia au fost abordate o serie de subiecte şi probleme ce ţin de infrastructura rutieră a oraşului Cahul şi a raionului în general.
Ulterior, edilul oraşului împreună cu ministrul transporturilor au vizitat strada Spirin din oraşul Cahul care se află în construcţie din anul 2014, acesta din urmă garantînd continuitatea proiectului de reconstrucţie a drumului.

Proiectul „Reabilitarea şi modernizarea drumului de importanţă regională strada Spirin, or. Cahul”, are o valoare totală de 43,4 mil. lei şi este finanţat din Fondul Naţional de Dezvoltare Regională.