Dragi cahuleni,

La împlinirea celor 520 de ani de la prima atestare documentară a localității noastre (2 iulie 1502), vreau să adresez felicitări tuturor celor pentru care CAHUL înseamnă ACASĂ, indiferent unde s-ar afla la moment. Ca Primar, sunt onorat să lucrez pentru orașul meu, orașul nostru, orașul multor generații de a lungul timpului. Cu cât mai mulți oameni dedicați și de valoare are o localitate, cu atât ea este mai dezvoltată. Asemeni unei construcții complexe, edificată gradual, pentru care își aduce fiecare contribuția.
Sunt recunoscător administrațiilor anterioare, funcționari ai tuturor instituțiilor statului, profesori, medici, oameni de cultură, ingineri, constructori, antreprenori, meșteri, muncitori, care de-a lungul timpului au creat ceea ce avem astăzi.
Noi, avem obligația să facem și mai mult pentru generațiile viitoare.

Vă mulțumesc mult pentru susținerea și încrederea Dvs, pentru implicarea în procesul de dezvoltare.

Vă îndemn să ne iubim cu toții localitatea, să locuim în armonie, dragoste, înțelepciune, pace, bunăstare și să păstrăm în inimă, acest loc binecuvântat de Dumnezeu, care se numește Cahul.

LA MULȚI ANI CAHUL !
Cu respect,