Astăzi, 6 februarie, în incinta Inspectoratului de Poliție Cahul a fost lansat sistemul de supraveghere video din municipiul Cahul. Acest proiect realizat de Primăria municipiului Cahul cu surse din bugetul local, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Cahul (unde este stocată și monitorizată informația) își propune să contribuie la asigurarea ordinii și securității cetățenilor localității. Primarul municipiului Cahul Dl Nicolae Dandiș, împreună cu șeful Inspectoratului Dl Sergiu Costandachi, colaboratori ai IP Cahul, șefi ai Inspectoratelor de poliție din raioanele vecine, unii consilieri municipali și reprezentanții mass-media, au discutat despre necesitatea și avantajele acestui sistem. "Am propus crearea acestui sistem plecînd de la o necesitate concretă de a fi mai siguri în spațiile publice, a asigura securitatea cetățenilor, dar și a bunurilor proprietate a comunității care adesea sunt distruse și vandalizate de persoane răufăcătoare. Instituțiile de asigurare a ordinii vor avea posibilitatea să identifice mai ușor acești făptași pentru ai trage la răspundere. Deja avem cîteva cazuri de identificare a infractorilor prin accesul la imaginile video. Cel mai costisitor a fost în sine crearea sistemului (inițial cu tot echipamentul necesar și 32 de camere), care din punct de vedere tehnic l-am gîndit pentru al putea extinde prin completarea sa cu mai multe camere, ceea ce ne și propunem să facem, fiind instalate în special la intersecții, spații mai aglomerate etc. Vreau să mulțumesc colegilor de la IP Cahul, pentru colaborare și susținere, în special Dl Iurii Briceag și Dl Sergiu Costandachi, dar și antreprenorului care a executat aceste lucrări calitativ" - a menționat Dl Primar în cadrul evenimentului.