La 22 februarie, a avut loc lansarea proiectului „Cahul-Capitala Tineretului-2018”, evenimentul a debutat cu înmânarea trofeului „Capitala Națională a Tineretului”, de către Secretarul de Stat pe domeniul de tineret și sport al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării, Dl Radu Rebeja, Primarului municipiului Cahul, Dlui Nicolae DANDIȘ, care a dat start unui concert extraordinar susținut de Alex Calancea, Guz, Andrei Glavan și Dj Vitamin, în Piața Independenței.
Seara a fost culminată cu focuri de artificii, și lansarea în aer a peste 400 de lampioane.
Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Cahul în parteneriat cu Consiliu raional Cahul, AO „Perspectiva”, Centrul CONTACT, AO „ACTIE” și AO „Pro Art”.