La 23.02.2021 a avut loc prima zi de instruire a medicilor din Spitalul Raional Cahul. Cursul intitulat „Managementul pacientului critic COVID 19” are o durată de 3 zile și este facilitat de cei mai buni 12 experți in domeniu din R. Moldova : medici cliniciști, conferențiari universitari , profesori universitari cu experiență în COVID 19, exclusiv pentru medicii Spitalului Raional Cahul. Această instruire, absolut necesară, este componentă finanțată din cadrul grantului de 10 000 dolari, câștigat de Dl Nicolae Dandiș, primarul municipiului Cahul ca absolvent al Programelor de schimb americane, în parteneriat cu AO Perspectiva cu suportul financiar al Ambasadei SUA în Republica Moldova. Reamintim că livrabilele acestui proiect au fost deja transmise Spitalului Raional Cahul : 60 saltele cu huse impermeabile; 60 de pături,60 de paturi, 72 seturi de lenjerii de pat, 1 uscător automat de haine si 1 stație de călcat. Cu această ocazie, dorim să multumim Ambasadei SUA și cetățenilor americani, dlui președinte al AO Perspectiva Nicolae Mocanu, dl Chesov Ion pentru organizarea impecabilă a instruirilor și tuturor celor implicați în buna derulare a întregului proces.