Vineri, 11 decembrie 2015, în contextul creării subzonei economice libere la Cahul, Primarul oraşului Cahul Dl Nicolae Dandiş a avut o întrevedere cu reprezentanul companiei Coroplast Dl Thomas Mayer. Vizita a avut drept scop informarea detaliată cu privire la oportunităţile de-a investi în subzona economică liberă din oraşul Cahul. Au discutat despre potențialul uman și specialitățile existente la instituțiile de învățămînt din oraș, posibilitatea de angajare în cîmpul muncii etc. Anterior, Primarul oraşului a mai avut pe data de 29 septembrie 2015 o întrevedere cu reprezentanţii companiei germane în care aceştia şi-au exprimat dorinţa de-a deschide o fabrică de materiale și elemente din plastic în oraşul Cahul. Urmează ca firma germană să ia în curînd decizia finală.