Pe 2 octombrie, la Universitatea de Stat „B. P. Hasdeu” din Cahul, a avut loc întâlnirea cititorilor cahuleni cu autorul Dorian Furtună. Evenimentul a atras atenția studenților, reprezentanților culturii, mediului academic și reprezentanților autorităților publice locale, interesați de subiectele abordate.

Primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș a deschis sesiunea, subliniind importanța organizării frecvente a întâlnirilor cu autorii: „În ultima perioadă încercăm tot mai des să organizăm astfel de evenimente. Încurajăm lectura, chiar dacă nu este simplu în contextul tehnologiilor informaționale.” De asemenea, dumnealui a amintit de proiectul

Centrului Municipal de Tineret Cahul: „Tinerii citesc o carte, apoi se întâlnesc și fiecare își prezintă interpretarea. Așa încep tinerii să se apropie de lectură.”

Rectorul Universității, dl Sergiu Cornea, a adăugat: „Oricine dorește o platformă pentru a prezenta o carte și să o aducă în fața publicului este binevenit aici.”

Dorian Furtună a împărtășit faptul că a fost invitat la Cahul de mai multe ori și, în cele din urmă, a decis să vină: „Am acumulat între timp titluri și lucrări pe care le pot prezenta.” Autorul a discutat despre începuturile sale ca autor, despre diferențele dintre modelele promovate pe rețelele sociale și realitatea vieții de zi cu zi, marcată adesea de frustrări: „Decalajul acesta creează în mintea tinerilor o atitudine periculoasă, nefiind pregătiți să facă față acestui contrast.” A mai menționat de „filosofiile periculoase” la care sunt expuși tinerii și i-a îndemnat să fie atenți la ceea ce aleg să citească.

După prezentarea sa, discuțiile au continuat într-o manieră liberă. Autorul a primit întrebări de la cititori, abordând subiecte legate de scrierile sale și teme contemporane.

Activitatea a fost organizată în cadrul programul „Cahul – Capitala Tineretului 2024” , implementat de Primăria Municipiului Cahul și Centrul Contact Cahul cu suportul Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova și Agenției Naționale de Tineret.