În zilele de 19-20mai, viceprimarul municipiului Cahul, dna Tatiana Romaniuc și specialiști ai Primăriei municipiului Cahul, au participat la prima Conferință Regională organizată în cadrul proiectului EU4CULTURE. Evenimentul a avut loc în Tbilisi, unde s-au reunit participanți ai 14 orașe selectate din cele 5 țări câștigătoare: Republica Moldova, Armenia, Azerbaijan, Ucraina și țara gazdă Georgia. Fiecare oraș a primit câte un grant în valoare de 30000 Eur pentru a elabora Strategia de Dezvoltare Culturală. Ulterior, după procesul de elaborare a strategiei, câștigătorii vor primi o finanțare de 300000Eur pentru implementarea acesteia.
Finanțat de Uniunea Europeană, proiectul are ca scop să susțină și să dezvolte sectorul cultural-creativ în țările Parteneriatului Estic întru stimularea comunicării interculturale.
Următoarea conferință se planifică a fi organizată în toamnă.