În perioada 3-15 august, o echipă formată din 3 sportivi și 2 antrenori ai Școlii Sportive de Haltere din municipiul Cahul se află în mun.Constanța pentru a efectua un cantonament de pregătire fizică. Echipă din care face parte și Tudor Bratu, recent campion mondial la haltere, juniori - 2021. Realizarea acestui cantonament vine ca rezultat al relațiilor de colaborare stabilite între ambele municipii, în urma discuțiilor dintre dl Nicolae Dandiș, Primarul municipiului Cahul și dl Vergil Chițac, Primarul municipiului Constanța. Urmează semnarea unui Acord de înfrățire pentru a formaliza relațiile stabilite. Realizarea unor acțiuni culturale, sportive și de tineret sunt obiective de cooperare comună. Astfel, la inițiativa Primarului municipiului Cahul de a susține sportivii locali a fost solicitată găzduirea echipei sportive pentru a realiza antrenamentele necesare unor bune participări la următoarele competiții internaționale. Ne dorim îmbunătățirea relațiilor de cooperare și în domeniul sportului, cu atât mai mult că la Universitatea Ovidius Constanta se regăsește Facultatea de Educație Fizică și Sport. Aducem sincere mulțumiri Primăria Municipiului Constanţa, în special dlui Primar Vergil Chițac, Universității Ovidius din Constanța și Facultății de Educație Fizică și Sport pentru cazarea sportivilor, Clubul Sportiv Farul Constanta în spațiile cărora se desfășoară antrenamentele necesare, dlui Bogdan Dumitru manager general alRestaurantului „Dorna” din Constanța, pentru amabilitatea de a asigura alimentația echipei pe întreaga perioadă și Episcopului Veniamin, Episcopia Basarabiei de Sud pentru facilitarea identificării unor prieteni pentru buna desfășurare a acestui proiect.