În perioada 22 – 30.05.2021, la Palatul de Cultură ,,N. Botgros’’ din Cahul, la Centrul de Șah (coordonator dl Tudor Pascal), cu susținerea Primăriei municipiului Cahul a fost organizat Turneul tradițional de Șah, consacrat Zilei Internaționale a Copiilor. Prin acest eveniment, organizatorii și-au propus să promoveze șah-ul în rîndurile copiilor și să ofere șanse egale de participare pentru toți cei pasionați de acest sport al minții.

Pe parcursul a câteva zile, copiii au jucat șah dupa sistemul fiecare cu fiecare, și au luptat pentru titlul de campioni ai șah-ului. Astăzi, 30 mai, la ceremonia de premiere a fost prezent și primarul municipiului Cahul, dl Nicolae Dandiș, care i-a felicitat și încurajat pe copii să fie cât mai motivați să practice și în continuare șah-ul, oferindu-le diplome și premii bănești.